Pazartesi, Nisan 15, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriBakan Karaismailoğlu'dan Balıkesir'de Önemli Yatırımlar

Bakan Karaismailoğlu’dan Balıkesir’de Önemli Yatırımlar

-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu çeşitli temaslarda bulunmak üzere Balıkesir’de gün boyu süren bir program gerçekleştirdi. Bakan Karaismailoğlu açılış, ziyaret ve temel atma töreninin yer aldığı programına Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni ile başladı.

Bakan Karaismailoğlu’nun katılımıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda düzenlenen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni’nin ardından “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” konferansı gerçekleştirildi.

Karaismailoğlu, daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan Bandırma Farklı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’ne katıldı. Hizmete sunulan kavşak ile zaman ve akaryakıttan yılda 150 milyon lira tasarruf sağlanacağını belirten Karaismailoğlu, “Bugün hizmetinize sunmaktan büyük memnuniyet duyduğumuz çalışmamızda, 3 kilometre uzunluğunda köprülü kavşağı; 2’şer şeritli, bölümlü ve sıcak kaplamalı olarak tamamladık. Proje kapsamında ayrıca 6,1 kilometre uzunluğunda bağlantı yolu ile birlikte 395 metre uzunluğunda 2 Bandırma Giriş Kavşağı Köprüsü, 35 metre uzunluğunda 2 devlet demir yolları üst geçit köprüsü, 30 metre uzunluğunda 2 alt geçit köprüsü ve 1 de yaya altgeçidi yer alıyor. Böylece Bandırma’nın transit ve şehir içi araç trafik konforunu sağlıyoruz. Ulaşım süresinin 10 dakikadan 2 dakikanın altına ineceği projemizin hayata geçmesiyle 1 yılda zamandan 137 milyon lira, akaryakıttan 13 milyon lira olmak üzere toplam 150 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Ayrıca 2 bin 550 ton karbon salınımı azalacak ve çevremizi korumaya devem edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Karayolu altyapısındaki eksiklerin son 20 yılda önemli oranda giderildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, 13 bin 22 kilometre olan demiryolu ağının yatırımlarla 28 bin kilometreye çıkacağını açıkladı. Karaismailoğlu, “İçinde Bandırma ve Balıkesir’in de olduğu 52 İlimize demir yolu hızlı treni ulaştıracağız. Şu anda 8 ilimiz demir yolu hızlı trende seyahat ediyor ve bu sayıyı 52 İl’e ulaştırmak için tüm planlamalarımızı yaptık.” diye konuştu.

Çanakkale-Bursa Karayolu üzerindeki köprülü kavşak ve bağlantı yollarının özellikle son 6 aylık dönemde son derece hızlı çalışmayla neticelenmiş olmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Şıldak törende yaptığı konuşmada, “Yol olmazsa yatırım olmaz. Lojistik, taşımacılık ve konfor anlamında karayolu, demiryolu, deniz yolu hepsi önemli ama bu yol bölgemiz için, trafik güvenliği açısından da önemliydi. Burada yaşanan kazalar sadece Bandırma trafiğini etkileyen bir unsur değil bütün bölgenin, özellikle yaz aylarında Erdek yönünde olan turizm kaynaklı trafik yoğunluğunu son derece olumsuz etkileyen bir faktördü. Çok hızlı bir gelişme ile bu yatırımı kazandırmış oluyoruz. Balıkesir’imize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” diye belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Bandırma İlçesindeki programın ardından İl merkezine gelişlerinde ilk olarak Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Vali Şıldak Valilik ziyaretinde Şeref Defterini imzalayan Bakan Karaismailoğlu’na ziyaret anısına hediye takdim etti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ak Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu daha sonra Balıkesir Kuzey– Batı Çevre Yolu Temel Atma Törenine katıldı.

Balıkesir’in, Türkiye’nin Marmara ve Ege Denizi’ne açılan yeşil penceresi olduğunu dile getiren Bakan Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada, “Balıkesir, ülkemizin sanayi açısından en gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan konumu ile Güney Marmara’nın önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Konumu itibarıyla ticaretin gelişmiş olduğu İllere ve büyük limanlara çok yakın. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve devlet yolu güzergahında yer almakta, yaygın ulaşım ağı ile tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini yeni yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi önemli turizm merkezlerine de ev sahipliği yapmakta ve yaz aylarında yoğun bir turizm trafiği yaşamaktadır. Biz de ulaşım ve iletişim altyapısının daha da gelişmesi için Balıkesir’e layık çok önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Şehir içerisinde kalan mevcut yol yerine kentin kuzeyinden geçecek bu yol ile bölgedeki ulaşım standardını önemli ölçüde artırıyoruz. Hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda, 3 şeritli bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa edeceğimiz yol kapsamında 6 adet de kavşak bulunmakta. Yolun hizmete sunulmasıyla daha önce 13 kilometre katederek geçilen güzergahta 3 kilometre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecek. Böylece zamandan 84 milyon, akaryakıttan ise 20 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 104 milyon lira tasarruf edeceğiz. Karbon emisyonunu da 4 bin 100 ton azaltarak çevre korumasına katkıda bulunacağız, hava kirliliğinin de önüne geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Geniş bir coğrafyada, 20 ilçesi ile Türkiye’nin 11’inci geniş vilayeti olan Balıkesir’de yol yatırımları konusunda taleplerin çok fazla olduğunu dile getiren Vali Şıldak törende yaptığı konuşmada, “Marmara’dan Ayvalık’a, İvrindi’den Kepsut’a, Dursunbey’den Balya’ya 20 ilçemizin neredeyse tamamında çok önemli karayolları yatırımlarının planlamasını yapan Sayın Bakanımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Bu yatırımların; devam edenlerinin tamamlanması, yenilerinin kazandırılması konusunda büyük bir irade ortaya koyuluyor. Büyükşehir Belediyemizin de içinde olduğu ve bugün temel atması gerçekleştirilecek Kuzeybatı Çevre Yolunun şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kuzeybatı Çevre Yolunun Temel Atma Töreninin ardından alanda incelemelerde bulundu. Şantiye alanında yetkililerden bilgi alan Bakan Karaismailoğlu aynı gün Balıkesir’den ayrıldı.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete