Çarşamba, Haziran 19, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriFestival Tadında Hayr Yemeği

Festival Tadında Hayr Yemeği

-

HABER : Fatma ÖZER

Karesi İlçesi’nin Armutalan mahallesinde düzenlenen geleneksel köy hayrı yemeği renkli görüntülere sahne olurken adeta festival tadında muhteşem geçti. Balıkesir’in zirvesinin de ağırlandığı yemeğe çok sayıda siyasetçi katıldı.

Balıkesir’de Gürcü vatandaşların yaşadığı Armutalan Mahalle Muhtarı İlyas Ay ve Gürcü Köy Derneği Başkanı Kadir Aslandoğdu ve yönetim kurulu üyelerinin ortaklaşa düzenlediği geleneksel 15.nci köy hayrı yemeği büyük ilgi gördü. Sunuculuğunu yapan Şenol Ocaktan’ın yaptığı yaklaşık dört bin kişinin ağırlandığı yemekte Orhangazi KAFDER ve Gölcük Belediyesi folklor ekiplerinin yanı sıra, kadınların el emeği göz nuru Halk Eğitim Kursu iğne oyası sergisini Balıkesir Valisi Hasan Şıldak açtı. Cami lojmanını yaptıran Köy eşrafından hayırsever Hüseyin Aslandoğdu, eşi SabahatAslandoğdu’ya plaketlerini Balıkesir İl Müftüsü Sürgeçmüftülük adına verirken, Köy adına Muhtar Ay ve dernek adına ise Başkan Aslandoğdu takdim etti.  Yazar Cemal Durmaz ve köyün yetiştirdiği Yazar Rahmi Erdoğrulokurlarının kitaplarını imzalarken, BASAF fotoğraf sergisi, İbrahim Küek yağlı boya resim sergisi, Günnaz Kökten’in geri dönüşüm hediyelik sergisi davetlilerin ilgi odağı oldu. Emekli Edebiyat Öğretmeni Metin Aygören’in önderliğinde kurulan köy müzesi ise, davetlilerin akınına uğradı. Öte yandan Armutalan ve tüm şehitler adına, şehitler parkında davetlilere lokma ikramı da yapıldı. 

Tanınmış Simalardan Büyük İlgi

Davetlilerin Türk Bayrağı ve kolonya, şeker ikramıyla karşılandığı yemekte, devletin protokol üyeleri ve çok sayıda siyasiler halkla buluştu. Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İl Jandarma Komutanı Kıd. Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Karesi Kaymakamı Metin Aslanbaş, İl Müftüsü Celal Sürgeç eşi ile birlikte katıldı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, SGK İl Müdürü Muhammed Sıddık Polat, Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Rahmi Demirbay, Büyükşehir Kırsal Daire Başkanı Serkan Akçan, TKDK İl Koordinatörü Murat Kar, Karesi Nüfus Müdürü Mahmut Keçeci, Karayolları 141. Şube Müdürü İsmail Çatal, DSİ Bölge Müdürü Murat Lütfü Güldoğan, Balıkesir Kent Konseyi Kültür Sanat ve Turizm Çalışma Gurubu Başkanı Prof.Dr. Abdullah Soykan ve üyeleri, AK Parti İl Başkan Vekili Vahdettin Çiftçi ve yönetim Kurulu, CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Cengiz Dikici, CHP Karesi Belediye Meclis Üyesi Yüksel İpek ve CHP Karesi ilçe yönetimi, MHP Karesi İlçe Başkanı Burak Boduroğlu, İyi Parti Karesi İlçe Başkanı İsmail Zeybek ve ilçe yönetimi, Balıkesir Fotoğraf Sanatçıları Federasyonu, Kocaeli Gölcük Şevketiye Mahalle Muhtarı Hamdi Uzuner, İzmir Gürcü Dostluk Derneği Başkanı İlker Yıldız ve yönetim kurulu, Tokat Amasya Gürcü Köyleri Derneği Başkanı Harun Günerve yönetim kurulu, AK Parti Milletvekili Adayı Mahmut Aydemir, CHP Milletvekili Adayı Dilek Yalçın, MHP Milletvekili Adayı Cem Özışıklıoğlu, İyi Parti Milletvekili Adayı Özlem Ural, Mustafa Lemi Aytekin, Yeniden Refah Partisi Milletvekili Adayı Fatin İnlceboz, Kaan Burak Zarifoğlu ve ekibi, Bay Mobilya Sahipleri Metin ve Mahmut Baykan katılanlar arasında yer aldı. 

Başkan Teşekkür Etti

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ve festival havasında geçen yemekte, folklor ekibinin muhteşem gösterileri büyük ilgi gördü. Daha sonra ise davetliler, müzik eşliğinde sahnede gönüllerince Gürcü oyunları ve halaylarıyla eğlenmenin tadını çıkardılar. Dernek Başkanı Kadir Aslandoğdu yaptığı kısa konuşmasında, “Bugün burada geleneksel hale gelen köy hayrımızın 15.ncisini yapmanın huzuru ve mutluğunu hep birlikte paylaşıyoruz” diyerek, davetlilere teşekkür etti. 

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete