Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreKazdağları eteklerinde kekik hasadı yapıldı

Kazdağları eteklerinde kekik hasadı yapıldı

-

 Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Türkiye’nin oksijen cenneti Kazdağları’nda kekik hasadı başladı.

Hasat, ünlülerin de katılımıyla gerçekleştirildi.

İlçede faaliyet gösteren bir turizm işletmesinin sahibi Hasan Demiraslan’ın organize ettiği programa İstanbul ve İzmir’den katılan 30 kişilik grup, hasat yaptı, kekik suyu, yağı, kekik çayı, kekik limonatası, kekikli zeytinyağı sabunu yaptı. Keşkek dövdü.

Hasat sırasında katılanlara kekik çayı ikram edildi, ses sanatçısı İsmail Özkan, Kavurmacılar yöresine ait “İki keklik” türküsünü seslendirdi.

Hasan Demiraslan: “Bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz kekik hasadı etkinliğimizi icra ediyoruz şu anda. Türkiye’de ilk bir ilke imza atıyoruz hep beraber tüm misafirlerimize viraz önce dünyanın cenneti, en güzel noktası Kazdağları’nda Kavurmacılar köyünde kekik topladık, kekik. hasadımızı yaptık ve biraz önce de hocamla birlikte Bahadır hocamla birlikte geleneksel yöntemlerle bakır ibriklerde iyi dilek temennilerimizi, iyi dualarımızla, temennilerimizle kekiklerimizi topladığımız kekiklerimizi ibriğe atarak buradan geleneksel yöntemle kekik suyunu ve yağını ayrıştırıyoruz. Bin bir derde şifa.” dedi.

Oyuncu Açelya Akkoyun “Bir kere Kazdağları’nın bu ülkenin gerçekten ciğerleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani bütün ormanlarımız öyle. Ama buradaki tabii ki flora çok zengin ve çeşitlilik var. Kekik zamanı, kekik eylül – ekimde biz zeytine geliyoruz. Zeytin. Ama bu kekiğin sanırım buradaki rahiyası bütün ve doğaya bir de denizle birleşince, iyotla birleşince daha da başkalaşıyor. Buraya geldiğimizi sevgili Hasan Bey ve 774 ailesi, Aslında biz burada bir kekik festivaline geliyoruz gibi hissettik ama aslında kekik hasatı. Biz birden festival yaptık çünkü onu hissettirdi bize. Bir çok alanda kullanılıyor zeytinyağı ile kekik birleşiyor. Zaten doğada bir şey bütünse bence burada bir işaret vardır. Aynı toprakta kekik ile zeytin de çıkıyorsa mutlaka zeytin ile kekiğin birleşimi insana faydalıdır diye şifa olsun diye düşünüyorum. O yüzden ben Kazdağları’na mutlaka, ülkemizin her yerine gidilmesini öneriyorum. Ama bu aylarda ve eylül- ekimde mutlaka buradan geçip burada bir anı ve kendine bir armağan bırakmalı insanlar, aileler diye düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

 Tıbbi Aromatik Bitkiler Uzmanı Bahadır Yılmaz: “Öncelikle Hasan beye çok teşekkür ediyorum bölgemize kekik terapi merkezini kazandırdığından dolayı ve böyle güzel bir şenliğe imza attığından dolayı kendisini tebrik ediyorum. Şu anda biz burada ne yapıyoruz ondan bahsetmek istiyorum kısaca. Şu anda geleneksel yöntemle kekik distilasyonu yapıyoruz. Doğadan toplamış olduğumuz değerli misafirlerimizi toplamış olduğu kekikleri getirdik burada distilasyon kazanımıza iyi niyetlerle attık. Bol şifa getirmesi bakımından da distilasyonumuzu başlattık. Buradan elde etmiş olduğumuz kekik yağı ve kekik suyu ile birlikte katılımcılara kış döneminde bilhassa sindirim sistemlerinde ve solunum yollarındaki enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlayacak olan yardımcı dünyada da en geçerli bitki olan kekik bitkisinden yağını ve sütünü vereceğiz.”

Katılımcı Esra Demirsöz: “Biz zaten ben genelde çocuklarla çalışan bir psikolog olarak doğanın hayatımızdaki yeri mühim biliyorsunuz. Artık doğayla, çimlerle, toprakla çok fazla haşır neşir olmuyoruz. Böyle aktivitelerle biz de buna fırsat buluyoruz. Ben bunu bu yüzden bunu çok değerli buluyorum. Özellikle bu dönemde bakın burada her yer kekik, çok güzel kekiklerimizi topluyoruz ellerimizle. Ve bunların şimdide distilasyonunu yapacağız. Burada dağ tepe gezmek bile çok iyi geliyor ruhumuza. Eminim tüm katılımcılar da böyle düşünüyordur.” diye konuştu.

Bir başka katılımcı İlksen Yılmaz: “Türkiye’nin akciğerleri olan Kazdağları’ndayız şu anda. Çok güzel bir kekik hasadı dönemi yaşıyoruz. Bize yaşatıyorlar daha doğrusu. Çok keyifliyiz, doğayı seviyoruz, Kazdağlarını seviyoruz, yurdumuzu seviyoruz. Biz metropollerde yaşayan insanlar olarak böyle doğaya geldiğimiz zaman gerçek kimliğimizi buluyoruz aslında. ben bunu söyleyebilirim size. Benim en büyük tavsiyem büyük şehirlerde yaşayan insanların hepsinin güçlerinin elverdiğince böyle doğal güzelliklerimizin olduğu Türkiye’mizin cennet köşelerine gelmeleri. Bu tip etkinliklere katılmaları.” Şeklinde konuştu.

Ses sanatçısı İsmail Özkan: “Ben de bu yörenin bir evladı olarak uzun yıllar hep bu bölgenin tanıtımında Hasan Bey gibi birçok aktiviteler yaptık, sanatsal konserler yaptık. Bir çok değerli şahsiyeti buralarda ağırladık. Tabii biz her sene geldiğimizde muhakkak Hasan Bey benim çocukluk arkadaşım. Birlikte büyüdük, top oynadığım arkadaşım sokakta, öyle diyeyim. Mesela geçen sene kantaron çiçekleri topladık, kantaron yağı yaptık. İşte Sezen Aksu imzalı yeni şarkım Yansın İstanbul’un lansmanında şimdi düşünüyorum. Basındaki arkadaşlarımıza ne dağıtalım? dedik. Kardeşim senin emeğin olan gerçekten doğal bir şey verelim ki daha anlamlı olur. Mesela kantaron çiçeğinden kantaron yağımızı yapıp biliyorsunuz kuzularımız hep bu kekik yiyerek besleniyor ve onun için Balıkesir’in etinin lezzeti işte bu kekikten kaynaklanır. Dolayısıyla çok doğal, ciddi anlamda etkileri olan insan sağlığı için çok önemli. Sevgili Ayla Hanım, Hasan Bey’in projesiyle böyle kekik üzerine bir hasat şenliği yapalım, bir başlangıç olsun. Ben de bir sanatçı olarak destek vermek istedim Açelya Hanım gibi.” dedi. 

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete