Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriBetül Altınsoy’un Yazar Şair Serkan Boğa İle Söyleşisi

Betül Altınsoy’un Yazar Şair Serkan Boğa İle Söyleşisi

-


Serkan BOĞA kimdir, mesleğiniz nedir?

Ölü Ozanlar Derneği Üyesi İdealist Bir Öğretmen Serkan BOĞA (1980) İlk ve orta öğrenimimi Bartın’da tamamladım.Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden 2001 yılında mezun oldum. Şanlıurfa ili Uğurlu İlköğretim Okulu’na atandım. Memleketim Bartın’da, sırası ile Budakdüzü İlkokulu ve Yanaz İlkokulu’nda görev yaptım. Halen Yanaz İlkokulu’nda görevime devam etmekteyim. Öğrencilik yıllarından beri edebiyatla iç içe oldum. Kasım 2021’de Dönüşüm adında kısa romanım (novella) Sokak Yayın Grubu etiketiyle okuyucusuyla tanıştı. Bartın Belediyesi 24. Uluslararası Kitap Fuarı’nda (25 Kasım-1 Aralık) Bartınlı yazarlar standında yer aldım. 

Yazdığım şiirlerimi yine aynı yayınevi aracılığıyla Aralık 2022 ‘de Giz adlı kitapta topladım. 22 yıllık sınıf öğretmeniyim. Eğitimci/yazar/şair evli ve iki çocuk babasıyım.

Yazarlığa olan merakınız ne zaman başladı? İlk yazınızı ne zaman yazdınız?

Öğretmen anne ve babanın çocuğu olmam nedeniyle evimizde her zaman kitap oldu. Babam da şiirler, duygu ve düşüncelerini ifade ettiği yazılar yazardı. Bunları yazdığı ajanda tarzı defteri vardı. Sanıyorum ondan etkilendim. Ortaokul yıllarımda şiirler, küçük öykülerle başladım.

Çeşitli dergilerde ve internet portallarında yayınlanmış şiirlerinizi görmekteyiz. Bu tür mecralarda bulunmak bir yazar için ne ifade eder?

Her sanatçı için görünür olmak önemlidir. Eserlerin okunup paylaşılması eseri ve yazarı canlı kılar. Mutluluk verir. Sonraki çalışmaları için güç verir.

En sevdiğiniz şiiriniz hangisidir?

Eserlerimi birbirinden ayırt etmiyorum. Ancak bir cevap olması bakımından aşağıdaki şiiri gösterebilirim.

FARKINA VARACAKSIN

Bu kentte bırakacaksın ellerini.

Belki de gözlerini,

Yüreğini,

Her şeyini…

Uzakta olsan da 

Burada yaşayacaksın.

Burada soluk alıp vereceksin.

Yine sokaklarında yürüyeceksin

Bu küçük şehrin.

Dükkânlarına girip çıkacaksın.

Oturup bir yerlerde çay içeceksin.

Bir başka denize baksan da 

Karadeniz’e bakıyor olacaksın.

Esen rüzgâr buraların rüzgârına benzeyecek

Kendini yanımda bıraktığını

İçin her sızladığında anlayacaksın.

Gece uyku tutmadığında,

Kalktığında bir bardak su içmek için

Benden armağan o çiçeği kokladığında

Farkına varacaksın.

Gözlerin dolacak

Göz-

le-

rin.

Gözyaşların düşecek.

Farkına varacaksın.

Yaş ilerledikçe sanatsal bazda üretkenlik artar mı? Yoksa genç yaşta üreticilik daha mı fazla olur?

Okuduklarımız, yaşadıklarımız sanatsal anlamda üretkenliği artırmaktadır. Belki nicelik belki de nitelik olarak. Şunu da eklemeliyiz ki yazarlığın yaşla ilgisi olmayabilir. Burada önemli olan duygu, düşünce ve izlenimlerin orijinal bir şekilde anlatılmasıdır.

Değerli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Güzel ve keyifli bir sohbetti. Serkan Bey röportajın için teşekkürler. Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?

Bana bu fırsatı sağladığınız için size teşekkür ederim. Kendi şiirlerimi seslendirdiğim şiir kanalımı okuyucularımızla paylaşmak isterim.

https://www.youtube.com/@serkanboga_siir

Betül Altınsoy
Betül Altınsoy
Betül Altınsoy Biyografi Betül Altınsoy, Ankara'da 8 Mart 1993 tarihinde, aslen Amasyalı bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümü mezunudur. Aynı zamanda köşe yazarlığı yapmaktadır.
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete