Home Çevre Küresel ısınma çağı bitti, küresel kaynama çağına girdik

Küresel ısınma çağı bitti, küresel kaynama çağına girdik

0
100

BM Genel Sekreteri Guterres, küresel ısınmanın ulaştığı noktaya dikkati çekerek sıcaklık artışını sınırlamak ve iklim değişikliğinin zararlı sonuçlarından kaçınmak için dünyaya acil önlem çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antònio Guterres, küresel ısınma çağının sona erdiğini, bunun yerine “küresel kaynama çağının” başladığını söyledi. Guterres, sıcaklık artışını sınırlamak ve iklim değişikliğinin zararlı sonuçlarından kaçınmak için dünyaya acil önlem çağrısında bulundu.

İklim değişikliğinin korkutucu bir gerçek olarak yaşandığını ve bunun sadece başlangıç olduğunu dile getiren BM Genel Sekreteri, fosil yakıt şirketlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapması gerektiğini vurguladı.

Guterres, göz boyama taktiklerinin artık sona ermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri’nin kullandığı bu ifade uluslararası terminolojide “greenwashing” olarak biliniyor. Türkçe’ye “yeşil badana” ya da “yeşil aklama” olarak da çevrilmiş ifade, çevre konusunda yeşil olduğunu iddia eden büyük şirketlerin göz boyama taktiklerini tanımlıyor.

New York‘taki basın toplantısında konuşan Guterres, G20 üyesi ülkelerin yeni ulusal emisyon azaltım hedeflerinin bir gereklilik olduğunu dile getirirken, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri için elektrik üretiminde kömür kullanımını sona erdirmesini istedi, bunun için de 2030 yılına kadar inandırıcı planlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Guterres, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için finans kuruluşlarına da rol düştüğünü belirtti ve fosil yakıtların kredilendirilmesini, sigortalanmasını ve yatırımlarını sonlandırarak yenilenebilir enerjiye yöneltmeleri gerektiğini söyledi.

“Olabileceklerin en kötüsünü durdurabiliriz” diyen Guterres, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak bunu yapmak için yakıcı sıcaklıklarla geçen bir yılı, yakıcı bir hırs yılına dönüştürmeli ve iklim eylemini hemen şimdi hızlandırmalıyız.”

‣ Guterres: İklim alanında kaybedecek bir dakikamız bile kalmadı
‣ BM Genel Sekreteri: İklim krizine karşı ya topluca harekete geçecek ya da topluca intihar edeceğiz

‘Tüm dünya için bir felaket’

Guterres’e göre iklim değişikliğinin sonuçları oldukça açık ve hatta trajik:

“Muson yağmurlarının sürüklediği çocuklar, alevlerden kaçan aileler. Yanıcı sıcaklıkta mahvolan işçiler. Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa‘nın büyük bölgeleri için acımasız bir yaz. Tüm dünya için bir felaket.”

‣ Guterres’den bir uyarı daha: Dünya yaklaşan iklim felaketine uyanmalı
‣ Guterres uyardı: İklim cehennemine giden yoldayız, ayağımız gazda

BM Sekreteri için bile oldukça güçlü sözler’

BM Genel Sekreteri António Guterres, BM’nin başındaki bir lider olarak iklim değişikliği konusunda güçlü konuşmalar yapmasıyla tanınıyor.

Ancak onun standartlarına göre bile, bugünkü yorumları son derece güçlüydü.

BBC İklim Muhabiri Esme Stallard‘ın aktardığına göre, zaman zaman  Guterres’in öfkelendiği görülüyordu. İklim değişikliğinin etkilerini bildikleri halde hükümetlerin emisyonlarını azaltma konusundaki eylemsizliğine öfkeliydi.

Liderlerin kalplerine dokunarak, konuyu ele almak için daha fazla para talep ederken, “alevlerden kaçan aileleri düşünmeleri” için onlara çağrı yaptı.

Şimdiye kadar daha zengin ülkeler iklim değişikliğinin etkilerinden nispeten korunmuş olsalar da Guterres, Avrupa ve ABD‘nin bazı bölgelerinde yaşanan son bir aydaki sıcaklık dalgaları ve orman yangınlarının ülkeleri harekete geçirebileceğini umuyor olabilir.

‣ BM Genel Sekreteri Guterres: İklim değişikliği insanlık için en büyük tehdit