Pazar, Nisan 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriZeytin bahçeleri komandolara emanet. 

Zeytin bahçeleri komandolara emanet. 

-

Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 10’unun gerçekleştirildiği Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde zeytin hırsızlıklarının yaşanmaması için jandarma ekipleri gece gündüz nöbet tutuyor. 

Yaklaşık 12 milyon zeytin ağacının bulunduğu Balıkesir genelinde zeytin hasadının başlamasıyla jandarma da tedbirlerini arttırdı.

2023- 2024 hasat sezonunda zeytin hırsızlıklarının önüne geçebilmek amacıyla bölgede kontrol noktaları oluşturuldu,  askeri kobralar ile termal kameralar konuşlandırıldı.

Her yıl yaşanan zeytin hırsızlarına karşı zeytin üretim merkezlerinden Edremit’te komandoların da dahil olduğu ekipler bahçelerde 24 saat nöbet tutuyor.

Zeytinliklere giden yollarda da ekipler, zeytin taşıyan her aracı kontrol ediyor.

Zeytinlikler yüksek yüksek kesimlerdeki bahçelere kurulan termal kameralarla gece gündüz izleniyor, havadan karadan kontroller yapılıyor. Jandarma komandolara ait kobra araçlar dağ yollarında devriye geziyor.

Drone yardımıyla havadan da izlenen zeytin bahçelerinde jandarma ekipleri yaya olarak da devriye atıyor.

Geçen yıl dört aylık hasat döneminde gerçekleşen 61 hırsızılık olayında yakalanan 163 şüpheliden 24’ü tutuklanmıştı.

Edremit Körfezi’ndeki zeytin ve zeytinyağının  her geçen gün değerinin arttığını belirten Edremit Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz Diker: “Çünkü dünyaca tanınırlığı olan bir ürün bu. O yüzden de kalitesi artan bir ürünün düşmanı da çok fazla oluyor dolayısıyla. Bu vesileyle özellikle taklit ve tağşiş zeytinyağında olması ve hırsızlıkla zeytinin çalınması üreticiyi hakikaten mağdur ediyordu ve üzüyordu. Üretime küstürüyordu.” Dedi.

 Zeytinlik alanlarında çiftçi malların yetişmediği yerlerde jandarma ve özellikle komando jandarmaların devreye girmesiyle bu sahalara güvenirliği sağlandığının altını çizen Diker şunları söyledi: “Bu da üretici açısından büyük bir memnuniyet vericidir. Ben Edremit’te ki Ziraat Odası üyesi olan bütün zeytinci üyelerimiz adına hepsine teşekkür ederim ve minnettarım. O yüzden hasat süresince biz zeytinliklerimize ne kadar sahip çıkarsak ülkenin değerlerine de o kadar sahip çıkmış oluruz.” 

Zeytin bahçelerinde olası hırsızlıklara karşı jandarma ekiplerinin görev yapmasının caydırıcı olduğunu ifade eden Diker: “Sahadaki jandarmanın ve sahadaki komando jandarmaların çalışması hırsıza karşı bir caydırıcılık unsuru oluşturuyor. Çünkü bu sahaların bir sahibinin olduğunu en azından o hırsızlara gösteriyor. Devlet gücünü gösteriyor. Biz bundan çok memnunuz ve bu uygulamanın da her sene hasat süresinde artarak devam etmesinden yanayız.” diye konuştu.

Uygulamadan  memnun olduklarını dile getiren üreticilerden Mehmet Bozkurt; “ Biz jandarmanın görevinden memnunuz. İşin takibini iyi yapıyorlar 2 yıldır. Çok memnunuz hırsızlıklar azaldı. Bizim verimler da bu kadar güzel oluyor. Jandarma çok güzel görevini yapıyor, takip ediyor. Allah razı olsun.” şeklinde konuştu. 

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete