Pazar, Temmuz 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriSeyit Onbaşı vefatının 84. yılında memleketinde anıldı

Seyit Onbaşı vefatının 84. yılında memleketinde anıldı

-

Çanakkale Savaşları kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın vefatının 84 yılı dolayısıyla memleketi Balıkesir’in Havran ilçesindeki kabri başında anma töreni yapıldı.

Rumeli Mecidiye Tabyası’nda kaldırıp sırtına aldığı büyük top mermisinin ateşlenmesiyle zaferin kazanılmasında büyük pay sahibi olan Havranlı Seyit Onbaşı için kırsal Kocaseyit Mahallesi’nde düzenlenen tören, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Koca Seyit Müzesi’nin de yer aldığı alanda dualar edilen programda, Seyit Onbaşı’nın kabrine karanfiller bırakıldı ve askerler tarafından saygı atışı yapıldı.

Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu törende yaptığı konuşmada: “Vatan toprağına düşman çizmesini bastırtmayan koca yürekli Seyit Onbaşı’nın aziz ruhu şad olsun. Vatanını ve milletini korumak uğruna, bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla bir yükü omuzuna alan Seyit Onbaşı, Çanakkale ruhunun temsilcisidir. Çanakkale ruhu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür, Seyit Onbaşıdır, kara toprağın bağrında yatan nice şehitlerimizdir. Seyit Onbaşı, ülke olarak esarete boyun eğmeyeceğimizi gösteren, bölgemizin en önemli kahramanlarından biridir. “ dedi.

Ustaoğlu,  dünyanın var oldukça, milletçe Seyit Onbaşı ve bütün kahramanları her zaman rahmetle ve şükranla anacaklarını ifade etti.

Kocaseyit Mahallesi Camisi’nde ise mevlit okutuldu, lokma ve pilav dağıtıldı.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete