Pazar, Haziran 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreDepremde Hayat Kurtaran Cep Telefonu Uygulaması

Depremde Hayat Kurtaran Cep Telefonu Uygulaması

Deprem, dünyanın birçok yerinde sıkça yaşanan ve yıkıcı sonuçlar doğuran doğal afetlerden biridir. Deprem anında enkaz altında kalmak ise hayatta kalma şansını oldukça zorlaştıran bir durumdur.

Deprem anında enkaz altında kalmak, kurtarma ekiplerinin sizi bulma ve kurtarma sürecini oldukça zorlaştırır. Bu nedenle, deprem anında hayatta kalmak için önlem almak ve kendinizi korumak son derece önemlidir. Cep telefonu mobil uygulamaları, bu tür acil durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Acil durum bildirimleri, kurtarma ekiplerine konumunuzu bildirme, acil numaralara hızlı erişim gibi özellikler sunan mobil uygulamalar, deprem anında hayatta kalma şansını artırabilir.

Sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirilen bu uygulamada başlıca özellikler

  • Reklam barındırmaz.
  • Telefonunuz için kamera, mikrofon gibi hiçbir izne ihtiyaç duymaz.
  • Sade ve kullanışlı bir ara yüze sahiptir.
  • İnternet veya şebeke olmadan çalışır. Bu özelliği sayesinde asansörde kalma veya benzeri durumlarda da kullanılabilir.
  • Uygulamayı kapatmadığınız sürece arka planda çalmaya devam eder.
  • Düdüğü başlattıktan sonra telefon ekranını da kapatabilirsiniz, böylece şarjınızı korursunuz..
  • Düdük dışında kedi sesi, siren sesi gibi ihtiyacınız olabilecek diğer sesleri çalabilirsiniz.

Uygulamayı Android cihazlar için Google Play Store’dan indirmek için tıklayın!

Uygulamayı Apple App Store (iPhone) indirmek için tıklayın! 

İndirdikten sonra yukarıdaki ilk ekranda gördüğünüz gibi kırmızı tek bir buton gelecektir. Hemen altında da çalacak sesin adı bulunmaktadır. Varsayılan olarak en üstteki “Düdük sesi” seçili fakat üstüne tıklayarak diğer seslerden birini seçebilirsiniz. Sesi seçtikten sonra butona bastığınızda ikinci ekrandaki gibi gri hale gelecek ve ses aralıksız olarak çalmaya başlayacaktır. Tekrar aynı butona basarak durdurabilir veya uygulamayı kapatabilirsiniz.

Kaynak : https://www.saglik.org.tr/post/depremde-hayat-kurtaran-cep-telefonu-uygulamasi?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw-_mvBhDwARIsAA-Q0Q7racmGDdNNUKy6-hMQo70SGS2AXtXEbl1x6HASCbG4bIlh5JMKdikaAmVhEALw_wcB

Haber Merkezi : Bülent ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments