Pazar, Haziran 23, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreNitelikli Doğal Koruma Alanlarında GES yapılmasının önü açıldı.

Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında GES yapılmasının önü açıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan kararla “Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında” GES yapımının önü açıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 05.11.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kararıyla “Nitelikli Doğal Koruna Alanlarında GES projelerine izin verilmeyeceği” yönündeki önceki ilke kararı kaldırılarak; “Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında” Güneş enerjisi santrali (GES) yapılmasının önü açıldı. 

Karar ile birlikte kurulacak güneş enerjisi santralinin gücü ile ilgili karardaki “MWe’i” ibaresinin “MWm’e” olarak değiştirilmesine karar verildi

Yapılan değişiklikle Doğal Sit Alanlarında Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ilke Kararı (A) Bölümü birinci paragrafındaki; “1. Derece Doğal Sit Alanları, Kesin Korunacak Hassas Alanlar ve Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında GES projelerine izin verilmeyeceğine” hükmü, “1. Derece Doğal Sit Alanlarında ve Kesin Korunacak Hassas Alanlarda GES projelerine izin verilmeyeceğine,” şeklinde değiştirildi.

Ayrıca kararda “2. Derece Doğal Sit Alanları, 3. Derece Doğal Sit Alanları ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları ile kurulu gücü 10 MWe’i geçmemek kaydıyla Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında;” hükmünde geçen “MWe’i” ibaresi “MWm’e” olarak değiştirildi.

05.11.2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren karar şöyle;
“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 11.10.2022 tarihli ve 120 sayılı ilke Kararı ile 25/01/2017 tarihli ve 29959 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 05/01/2017 tarihli ve 100 saylı Doğal Sit Alanlarinda Güneş Enerjisi Santralleri (GES) İlke Kararının B Bölümünün birinci paragrafı 2. Derece Doğal Sit Alanları, 3. Derece Doğal Sit Alanları ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım  Alanları ile kurulu gücü 10 MWe’i geçmemek kaydıyla Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında” şeklinde değiştirilerek yapılan değişiklikle birlikte anılan hükme “kurulu gücü 10 MWei geçmemek kaydıyla Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında ibaresi eklendi.

“A) 1. Derece Doğal Sit Alanları, Kesin Korunacak Hassas Alanlar ve Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında GES projelerine izin verilmeyeceğine.” hükmünde yer alan “Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında” ibaresinin uygulanabilirliği ortadan kalkmıştır.

Ayrıca 29/07/2022 tarihli ve 31907 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında güç birimi olarak “MWe” yerine “MW” kullanılması nedeniyle iletilen talep ve Kurum görüşleri dikkate alınarak bu yönde bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Açılanan gerekçeler dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda;

Madde 1- 25/01/2017 tarihli ve 29959 Resmi Gazetede yayınlanan 05/01/2017 tarihli ve 100 sayılı Doğal Sit Alanlarında Güneş Enerjisi Santralleri (GES) ilke Kararı (A) Bölümü birinci paragrafinin “1. Derece Doğal Sit Alanlarında ve Kesin Korunacak Hassas Alanlarda GES projelerine izin verilmeyeceğine,” şeklinde düzenlenmesine,

Madde 2– 25/01/2017 tarihli ve 29959 Resmi Gazetede yayımlanan 05/01/2017 tarihli ve 100 sayılı Doğal Sit Alanlarıda Güneş Enerjisi Santralleri (GES) like Kararının “B) 2. Derece Doğal Sit Alanları, 3. Derece Doğal Sit Alanları ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları ile kurulu gücü 10 MWe’i geçmemek kaydıyla Nitelikli Doğal Koruma Alanlarında;” hükmünde geçen “MWe’i” ibaresinin “MWm’e” olarak değiştirilmesine, oy birliği ile karar verildi.”

Kaynak : https://www.evrensel.net/haber/514171/nitelikli-dogal-koruma-alanlarinda-ges-yapilmasinin-onu-acildi

Haber Merkezi: Bülent ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments