Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) Hayata Geçiriliyor

0
406

Balıkesir Valiliği koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi’nin (BİGEP) Tanıtım Toplantısı ve Protokol İmza Töreni Avlu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Törene Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur ve Mustafa Canbey, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BAÜN Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Sanayi Odası Başkanı Hasan Eğinlioğlu ve Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve projenin paydaş kurumlarının temsilcileri katıldı.

Ülke genelinde eğitim alanında adından söz ettiren iller arasında yerini alan Balıkesir, Vali Şıldak’ın öncülüğünde Balıkesir’deki eğitimin kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bu proje ile bulunduğumuz pandemi dolayısıyla gerek uzaktan eğitime gerekse yüz yüze eğitime entegre olarak ilerleyecek.

BİGEP tanıtım toplantısında projenin amacının, 2023 eğitim vizyonu hedeflerinin okullarda etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve hedefler doğrultusunda çağın getirdiği bilgi ve beceriye sahip bireylerin akademik, sanatsal, sportif, kültürel ve sosyal başarılarını izlemek ve desteklemek olduğu belirtildi.

Hedefleri ve temelleri olan Valiliğin sahibi olduğu
bir projenin hayata geçirildiğini belirten Vali Hasan Şıldak törende yaptığı konuşmada projenin eğitime büyük değer katacağı görüşünde olduğunu ifade ederek, “Proje, temelleri olan, hedefleri olan ve 5 bileşenden oluşan, aslında denenmiş, uygulanmış ve sonuçları elde edilmiş bir proje olarak da bize çok büyük avantajlar sağlayacak düşüncesindeyim. Her şeyden önce bir motivasyon projesi, bir sinerji oluşturma projesi ve hedefleri var. Hedefleri tek tek projede belirlenmiş, bu hafta içerisinde inşallah bütün ilçe Kaymakamlarımızla, bütün İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizle, Okul Müdürlerimizle bu hedefler, detaylar, projenin uygulama esasları paylaşılacak. Bunun sonuçlarını ilerleyen günlerde çok daha heyecanla takip edeceğimizi düşünüyorum. Bugün burada bir başlangıç yapıyoruz. Ancak, ilerleyen süreç içerisinde hele hele eğitimin tam da desteklenmesi gereken, uzaktan eğitim modelinin hakim olduğu bir dönemde eğitim alanına verilecek bu desteğin çok daha anlamlı olacağını ve karşılık bulacağını düşünmekteyim.” ifadelerini kullandı.

Başarıya ulaşmada koordineli çalışmanın önemine her zaman değinen Vali Şıldak projede tüm kesimlerin desteği olduğunu vurgulayarak; “Projenin bir özelliği; İlimizin tamamında eş zamanlı olarak uygulanacak olmasıdır. Bir başka özelliği tüm aktörleri yanında tutmayı hedefleyen, geniş katılımlı bir projedir. Akademik dünya, iş dünyası, yerel yönetimler, kaymakamlarımız ve milletvekillerimiz her alanda olduğu gibi bu projenin en büyük destekçileri ve takipçileri olacaklardır. Projenin bir başka noktası da projeyi öne çıkaran, farklı kılan özelliklerden bir başkası da eğitimi ilin merkezine alıp ana gündem maddesi haline getirmesidir. Eğitime odaklanacağız. Yani göreceksiniz etkinliklerimizle takip süreci içerisinde eğitim hep gündemimizde olacak, birinci önceliğimiz olacak. Bir başka özellik; kurulan izleme ve değerlendirme modeli olarak ön plana çıkıyor. Yani proje kapsamında yapılan hiçbir çalışma boşa gitmeyecek, kayıt altına alınacak ve bir değerlendirmeye tabi tutulacak, analizi yapılıp, sonuçları ortaya konulacak, sonuçta ise bir ödüllendirme yapılacak. Ödüllendirme hem kıymetli öğretmenlerimizi, hem okul yöneticilerimizi hem de öğrencilerimizi kapsamaktadır. Bu da çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu ödüllendirmeler tamamen nesnel, objektif ölçütlere göre gerçekleştirilecek. Projenin amacı; teşvik etmek, çalışmayı özendirmek ve tatlı bir rekabet oluşturmak, eğitim alanında bir canlılık oluşturmak, dinamizmi hakim kılmaktır” diye konuştu.

Düzenlenen törende Valiliğimiz himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanacak ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası’nın desteklediği “Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP)” için protokol de imzalandı.