Çarşamba, Haziran 19, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreDenizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği kuruldu

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği kuruldu

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) kurulduğu açıklandı

DÜRED açıklamasında 5 Mart 2021 tarihinde kurulan derneğin hedefleri denizüstü rüzgâr enerjisi ile ilgili sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek ile kamu kurumları ve üniversiteleri de aktif olarak dernek faaliyetlerinde kullanarak farkındalık yaratılması olduğu belirtildi.

Bunlarla birlikte Türkiye’nin denizüstü rüzgar enerji kaynakları alanında mevcut potansiyelini ortaya koymak, denizüstü rüzgar enerji kullanımının oluşmasını sağlamak, mevzuatın oluşturulmasında katkıda bulunmak, ihale süreci ve şartname hazırlama sürecine katkı sunulması da derneğin ana hedefleri arasında yer alıyor.

Derneğin kurucu üyeleri, Dr. Murat Durak, Veli Bilgihan Yaşacan, Ahmet Paksu, Emin Yaşacan, Ersin Şekerci, Aykut Başkurt ve
Bülent Şekerci oldu.

Dr. Murat Durak Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı, Veli Bilgihan Yaşacan ile Ahmet Paksu da derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Emin Yaşacan ve Ersin Şekerci de derneğin Yönetim Kurulu üyeleri olarak belirlendi.

Merkezi Ankara olan dernek, İstanbul ve İzmir’de şubeler açmayı hedefliyor.

Mevcut 35 GW’lık güç 2040’a kadar 15 kat artabilecek

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) verilerine göre hali hazırda dünyanın 18 ayrı ülkesindeki deniz ve göllerde toplamda 34.367 MW gücünde rüzgâr enerjisi santrali devrede bulunuyor.

Bu gücün 24.920 MW’lık bölümü 12 Avrupa ülkesi, 8.990 MW’lık bölümü ise Çin’de bulunuyor. Birleşik Krallık 10.383 MW ile bu alanda ilk sırada geliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) öngörüsüne göre bu alandaki kurulu güç mevcut politikalar ile 2040 yılına kadar 1 trilyon ABD Doları düzeyinde yatırım ile 15 kat artabilecek.

Bu yatırım tutarı bu dönemde yenilenebilir enerji alanında gerçekleşecek toplam yatırımın %10’unu oluşturacak.

Kaynak :https://yesilekonomi.com/denizustu-ruzgar-enerjisi-dernegi-kuruldu/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=kamu_idareleri_enerji_performans_soezlesmesi_imzalayabilecek_guenluek_buelten&utm_term=2021-04-21

HABER: BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments