Cuma, Temmuz 12, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriYamaçlarında 700 şehidin can verdiği Kara Tepe'de kitap tanıttılar

Yamaçlarında 700 şehidin can verdiği Kara Tepe’de kitap tanıttılar

Sakarya Zaferinin 100. Yılı için kaleme aldıkları kitabı, savaşın en kanlı cephelerinden biri olan Kara Tepenin zirvesinde tanıttılar.

-

İstiklal Harbi araştırmacısı Cevdet Cantürk ve Sakarya savaş alanları uzmanı Kadim Koç, beraber kaleme aldıkları kitabı, tek bir hücumda 700 Mehmetçiğin toprağa düştüğü tepede, Sakarya kahramanlarının anısına ithaf ettiler.

Sakarya Meydan Muharebesinin şifrelerini yıllarca araştıran Cantürk ve Koç, savaş alanı ve savaş yazınını tükenmez bir sevdayla inceledikten sonra, Sakarya Zaferinin şifrelerini yazdıkları kitapta çözmeye çalıştılar.

Yazarlardan Kadim Koç: “Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yılında, o destansı günlerde yaşananları berrak bir dille anlatmaya gayret ettik. Okuyucularımızdan beklentimiz, bir kere dahi olsa savaşın izlerini barındıran o mukaddes toprakları ziyaret etmeleridir.  Böylece mevzileri dolaşırken heyecan ve gururu birlikte yaşayacak, aktarmaya çalıştığımız yaşanmış olayları yerinde inceleme fırsatı bulacaklar.” dedi.

“Kitabın kapağını açmadan önce, bir an için gözlerinizi kapatın, lütfen. Kendinizi 22 gün 22 gece süren savaşta, yarı aç yarı tok, uykusuz ve ayağı çıplak Mehmetçiğin yerine koyun.” diyen Koç: “ Sonra cephe gerisinde kurtuluş için ter dökenleri, türlü tehlikeleri göze alanları anımsayın. Başkomutanın dehasını, bütün bir milletin bu topraklar için yapmış olduğu fedakarlıkları düşünüp anlamaya çalışın. Zira, Sakarya kahramanlarını anmak hem bir ibadettir hem de milli bir görevdir. Üstelik, bu vatanda özgürce nefes alan herkesin görevi.” açıklamasını yaptı.

Yazar Cevdet Cantürk ise: “Sakarya Türk’ün Diriliş Destanıdır. Ölüm-kalım savaşında kazanılan bir zaferdir. O zaferi destanlaştıran ise bütün bir millettir. Bu kitabı Sakarya Destanı’nın 100. Yılına bir armağan olsun diye kaleme aldık.” ifadesini kullandı.

Şehitler diyarı Polatlı’da, Karatepe’ye dikkat çekmek istediklerini vurgulayan Cantürk şöyle konuştu: “Kitabı kamuoyuna sunmak için burayı seçtik, çünkü Sakarya denince pek çok kişinin aklına Adapazarı geliyor. Oysa, Türk tarihinin dönüm noktası olan bu savaş Ankara’nn yanı başında yapıldı. Polatlı’dan Haymana”ya cephe kuruldu, gördüğünüz bütün bu tepelerde Mehmetler vuruldu. Şu üzerinde durduğumuz Kara Tepe’de, tek bir hücumda 700 aslanımız toprağa düştü. Kartal Tepe, Beştepeler, Türbe Tepe ve ismi saymakla bitmez tepelerin yamaçlarında süngü hücumuna kalkmış nice askerimiz yatıyor.  Bizler onlara çok şey borçluyuz. Sakarya bütün bir milletin savaşıydı. 100 yıl önce bu savaşa katılmış, destek vermiş, cefasını çekmiş herkese borçluyuz.  Bu nedenle diyoruz ki Sakarya kahramanlarını, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete