Salı, Haziran 18, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreAyvalık Balıkçıları ve Gezi Tekneleri, Barınaklarını Hak Ediyorlar

Ayvalık Balıkçıları ve Gezi Tekneleri, Barınaklarını Hak Ediyorlar

Ayvalık’ta 21 Mayıs sabahı erken saatlerde başlayan fırtına Ayvalık Balıkçılarını ve Ayvalık Gezi Teknelerine büyük zayiat verdi. Yapılan çalışmalar sonucunda yüz’e yakın büyük,küçük tekneler parçalanırken bir çok tekneye de kısmı zararlar verdi.

Bu gün Birçok tekne sahibinin yanısıra Başta Ayvalık Belediyesi ve Meclis Üyeleri olmak üzere Aliağa Deniz Ticaret Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir çok STK’ların ve Siyasi Partilerin temsilcileri Ayvalık Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldılar.Ayvalık Denizcileri Adına, basın açıklamasını yapan Deniz Devrim Kireçci, konuşmasında: 21 Mayıs sabahı, Körfez’de yüzlerce teknenin parçalandığı ya da zarar gördüğü büyük bir felaket yaşandı

SÖZCÜ KİRÇCİ “ EN BAŞTA ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM”En başta şunu söylemek isterim diyerek başladığı basın açıklamasında: Bu bir afet olarak ilan edilmeli ve tekneleri parçalanan, hasar gören tüm denizcilerin zararları karşılanmalıdır. Bu fırtınanın bu boyutta bir hasara sebep olmasının tek sebebi teknelerin barınabileceği bir limanın olmamasındandır. Bakın, hemen yanımızdaki Midilli’nin nüfusu 115 bin, orada tam 35 barınak var. Sadece Ayvalık’a bakan kıyı şeridinde 16 tane balıkçı barınağı mevcut.

Edremit körfezinde nüfusa oranla sayısı 5 i geçmeyen başarısız projelerle hazırlanmış bir kaç liman. Evet Ayvalık’ta hiç zarar görmeyen tekneler de var peki nerede? zamanında bir şekilde koç a verilen marinada, bu marinanın Ayvalık halkına hiç bir faydası yoktur hizmetinden akaryakıtına marketinden dinlentisine kadar burada ekonomik bir ağ kurmuşlar. GÜVENLİ BİR YERE İHTİYACIMIZ VARKoç un bu paraya çok mu ihtiyacı var, var ise ve Ayvalık’a da bir marina gerekiyorsa siyasilere bizden çok daha yakın olan bu arkadaşlar bu işi çok hızlı bir şekilde planlayabilirler.

Ayvalık limanı bizimdir hakkımızdır. Ayvalıklı denizcilere geri verilmelidir. Bu da yetmez, buranın rüzgarlarını biz biliyoruz, deneyimli balıkçıların görüşleri alınarak en az bir yeni barınak daha yapılmalıdır. Güvenli bir yere ihtiyacımız var, sadece rüzgarlardan korunmak için değil, teknelerimizi çalan insan kaçakçılarından da korunmak için… Biz bu zorlukları yaşarken cundada dar kapasitesi ile balıkçı arkadaşlara hizmet veren barınağın büyük bir kısmı sahil güvenlik komutanlığına tahsis edilmek isteniyor.

DENİZ EMEKÇİSİ KARDEŞLER!Her seçim döneminde siyasiler geliyor, bize bir sürü vaatte bulunuyorlar. Barınak sözünü vermeyen yok ama hâlâ ortada bir proje bile yok. Vaatlerin hepsi palavra. Biz artık bu palavralara inanmıyoruz. Büyük şehir halkın hiç bir görüşünü almadan kent dokusuna hiç uymayan ucube bir köprü için milyonlarca liralık ihale açtı döşeme yolun suyumu çıkmıştı. Bu kaynak pekala halkın ihtiyaçlarına aktarılabilirdi

. O yüzden, bugünden tezi yok bir denizci birliği kuracağız ve bu birliği mücadelemizle yaşatacağız.

TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ. TEKRAR EDİYORUM, İKİ TANE TALEBİMİZ VAR

Bir: Acilen teknelerimizi güvenle bağlayabileceğimiz bir liman istiyoruz.

İki: Geçen haftaki afette tekneleri parçalanan, zarar gören bütün arkadaşlarımızın, balıkçı, ticari ya da amatör ruhsatlı ayrımı yapılmaksızın bütün zararları karşılanmalıdır.

Bu taleplerimize sahip çıkmayan, samimi bir biçimde destek olmayan siyasiler bir daha gözümüze görünmesin. Deniz insanları sabırlı, inatçı ve cesurdur. Biz bu taleplerimizde haklıyız, mücadele edeceğiz, mücadelede inat edeceğiz. İnanıyoruz, inat edenler kazanacak. Yeter ki birlik olalım, gerisi gelecek.”sözleri ile açıklamasına son verdi. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’ta yaşanan felaketle ilgili yaptığı açıklamasında, Balıkçılara Barınak konusunda tam destek verdi, ve sordu!!! Bizim eksiğimiz ne?

BAŞKAN ERGİN” ERDEK’TE 12 BALIKÇI BARINAĞI VAR.BİZİM EKSİĞİMİZ NE?

”Başkan Ergin: “Balıkçı barınağı konusu Büyükşehir meclisi dahil her türlü ortamda dile getirdik Gündemimize aldık yazışmaları tamamladık. Tekne sayımız sürekli olarak artıyor. Denizden ekmek yiyen balıkçılar, turizmciler var. Felaket gösterdi ki, yaşandıktan sonra acilen çözülmesi gündeme getirildi.Çok yakınımızda Erdek’te 12 barınak var, hemen her köyün barınağı var. Bizim eksiğimiz neydi? Uzun zamandır kendimizi anlatamadık diye düşünüyorum. Bu işin acil çözümlenmesi gerekir. Güvenli limanlar olsa, yatırımcı sayısı da artar.

BAŞKAN ERGİN “BİZE DEVLET DESİN Kİ, SEN DE MALİYET ANLAMINDA İŞİN İÇİNDE OL. BİZ HAZIRIZ.

”Ayvalık’ta birden fazla limana ihtiyaç var. Barınak yapılması için el birliğiyle bunu başaracağız, süreç hızlandı. Geçtiğimiz gün bakanlıklardan müdürler geldi. Önümüzdeki hafta da gelecekler ve yer konusu netleşecek. Barınak konusunu kamuoyunda güncel olarak tuttuğumuz sürece bu işi çok daha kısa sürede tamamlayacağımıza inanıyorum.

Bize devlet desin ki, sen de maliyet anlamında işin içinde ol. Biz hazırız. Ayvalık’a birden fazla barınak yapılmalı. Altınova’ya, gezi teknelerine, balıkçılara ayrı olmak üzere çok sayıda barınak yapılmalı. Bu birliktelikle başaracağımıza inanıyorum.” Diyerek sözlerine son verdi.Konuşmaların ardından Balıkçıları temsil eden heyet hazırladıkları dilekçeyi kaymakamlığa teslim ettiler.

KAYNAK : Yüksel Kalkan

HABER: BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments