Çarşamba, Nisan 24, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevre"Oluklu kertenkeleyi öldürmeyin" çağrısı

“Oluklu kertenkeleyi öldürmeyin” çağrısı

-

Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Kazdağları eteklerindeki bahçesinde gördüğü oluklu kertenkeleyi alıp doğal yaşam alanına bırakan muhtar, çiftçilere bu hayvanı yılan zannedilip öldürülmemesi çağrısında bulundu.

Atatürk Mahallesi Muhtarı ve doğa fotoğrafçısı İrfan Kolçak, “Değerli çiftçi dostları size bugün oluklu kertenkeleden bahsetmek istiyorum. Maalesef bunu yılan olarak algılıyorlar ve kuyruğundan dolayı zehirli zannedip kuyruğu küttür öldürüyorlar. Bu oluklu kertenkele tamamen zararsız, sizlerin en büyük yardımcınız. Bahçenizdeki zararlı böcekleri aynı zamanda fareleri öldürüp yiyen sizin en büyük yardımcınız. Bu kertenkele tamamen zararsız bir hayvandır. Gördüğünüz üzere hiçbir zararı yok. Isırmaz, uysal, yavaş da bir hayvandır. Kaçamadığı için de çiftçiler bunu yılan zannedip öldürüyorlar. Başı sarıdır gördüğünüz gibi üstü kahverengi. Yaklaşık 1- 2  metre ile 1 buçuk metre arasında büyür. Bunu sakın öldürmeyin. Bakın görüyorsunuz elimin üzerine ve serbest, ısırmıyor. Çok uysal severken bile gözlerini yuman bir hayvan.” dedi.

Oluklu kertenkele hakkında yazılı bir açıklama ile bilgi veren Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Türker de hayvanın, besin zincirinde önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Boyu 1,5 metreye varabilen, yaklaşık 50 yıl yaşayan oluklu kertenkelenin besin kaynağını küçük memeliler, eklem bacaklılar, özellikle salyangoz ve solucanların oluşturduğuna değinen Türker, bundan dolayı yağmur sonrası doğada daha çok gözlemlenebileceğini aktardı.

Doç. Dr. Türker, şu bilgileri paylaştı:

“Genel olarak karasal alanlarda dağılım gösteren türün ormanlık, çalılık ve çayırlık alanlar habitatını oluşturur. Yapay orman alanlarında da yaşarlar. Deniz seviyesinden 2 bin 300 metre yükseklikteki rakımlara kadar yaşamlarını sürdürürler. Korktuğu zaman diğer kertenkele türlerinde olduğu gibi kuyruklarını bırakırlar. Fakat çoğunlukla tıslamak, çok nadir olsa da ısırmak ve kendilerine has kötü bir koku bırakmakla yetinirler. Tehdit edildiklerinde zehirli yılanlar gibi kıvrıldıkları da görülmüştür. Çünkü bağlı bulundukları sistematik zincirin diğer üyesi olan yıllar gibi ‘Ben zehirliyim, yaklaşma’ mesajı vermek isteyebilirler. Ancak zehirli değillerdir. Hayvanlar aleminde bu gibi blöflerin hayati önemi bulunmaktadır.”

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete