Salı, Haziran 18, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreİklim fonu ne için harcanacak?

İklim fonu ne için harcanacak?

CHP’li Ali Öztunç, “3 milyar dolarlık İklim Fonu gelecek, ‘İklim için kurduk’ dedikleri başkanlığa 60,7 milyon lira ayrılmış. Kalanı ne yapacaklar belli değil” dedi.

Fotoğraf: Metin Aktaş

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan İklim Değişikliği Başkanlığı bütçesini değerlendireGenel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “3 milyar dolarlık İklim Fonu gelecek, ‘İklim için kurduk’ dedikleri başkanlığa 60 milyon 716 bin TL ayrılmış. Kalan payı ne yapacaklar belli değil. Bakan Kurum, agresif görüntüler sergileyerek hesap vermekten kaçıyor” dedi.

“BU FON, MALİ AÇIK KAPATILSIN DİYE VERİLMEDİ”

“Bu fon, hükümet mali açığı kapatsın diye değil, iklim kriziyle mücadele edilmesi, krizin zararlarını sübvanse edilebilsin diye veriliyor” diyen Öztunç, bütçenin şeffaf şekilde açıklanmamasının birçok şaibeye mahal vereceği uyarısında bulundu.

Öztunç, “Bütçedeki paranın ne kadarının kullanılacağı, kullanılmayan miktarın nasıl muhafaza edileceğini açıkça paylaşmanız gerekiyor. Bakana maaşını nasıl kullandığını sormuyoruz, bu devletin kasasına giren paranın akıbetini soruyoruz, milletin lehine kullanılıp kullanılmadığını soruyoruz. Bunda sinirlenecek ne var” değerlendirmesinde bulundu.

“HER YERDE FİLTRESİZ SANTRALLER ÇALIŞIYOR”

Dün komisyonda gerçekleşen görüşmelerde, Bakanlığın kömürden çıkış tarihi verip vermeyeceğini soran Öztunç, “Bakan Murat Kurum bu sorumuzu cevapsız bırakmıştır. ‘Stratejik planlar yapacağız’ diyor halen. Bakan Kurum’un sonu gelmez, hayal ve planlarını dinlemekten sıkıldı bu millet. Her yerde filtresiz santraller çalışıyor, Bakan gelmiş ‘2053’te sıfır emisyon’ masalından söz ediyor. Bu samimiyetle iklim krizi çözülmez, daha da karmaşıklaştırılır” dedi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/447595/chpli-ali-oztunc-iklim-fonu-ne-icin-harcanacak

HABER : BÜLENT ÖZGEN

RELATED ARTICLES
- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete

Most Popular

Recent Comments