Çarşamba, Nisan 24, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriEdremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yakup Özbek’in 23 Nisan Mesajı

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yakup Özbek’in 23 Nisan Mesajı

-

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yakup Özbek, Türk demokrasisinin miladı olan ve dünyada gelişmiş demokrasilere sahip birçok ülkeden çok daha önce ilan edilmesiyle sebebiyle büyük bir kıymete haiz olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
“Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yüksek stratejik dehasının sonucu olarak çocuklarımıza armağan ettiği ve dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. yıldönümü kutlamaktayız. 

23 Nisan tarihi iki yönüyle bizler için büyük kıymet arz etmektedir. Birincisi ulusal egemenlik, yani milletin iradesinin tecellisidir. Dünyada kendini medeni olarak gören birçok devlet henüz mutlak demokrasi ile tanışmamışken Gazi Mustafa Kemal Atatürk, cihana emsal olacak bir karar vermiştir. Ferasetine, irfanına güvendiği büyük Türk milletinin iradesinin tecelligahı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmuş, İstiklal Harbi’nin sürdüğü dönemde milletimizin seçtiği vekiller vasıtasıyla savaşın gidişatını burada planlamıştır.
23 Nisan’ın kıymete haiz diğer yönü ise 1929 yılında bizzat Büyük Gazi’nin verdiği kararla bugünün çocuklara armağan edilmesidir. Atatürk, Cumhuriyetimizin çocuklarımızın omzunda yükseleceğini çok iyi bilmekteydi. Evlatlarımızın demokrasiyi özümsemesi, kıymetini idrak edebilmesi için bugünü çocuklarımıza armağan etmiş, evlatlarımızın sahiplenmesini istemişti. Atatürk, çocuklarımızın zekâsına gönülden inanmaktaydı. Onlara hitaben söylediği şu sözler oldukça dikkat çekicidir: ‘Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!’ Atatürk, evlatlarımızın zekâsını çalışarak işlemezsek bu cevheri heba edeceğimizi vurgulamıştır. Bize lazım olan en önemli husus bıkmadan, usanmadan çalışmaktır. Ecdadımızın yadigârı olan bu aziz cumhuriyeti çalışarak bayındır edeceğiz, kaim kılacağız. Ben de Büyük Gazi gibi evlatlarımızın bunu başarabileceğine gönülden inanmaktayım. Biliyorum ki Türk çocuğu hiçbir zaman atalete düşmemiştir. Bizim atamız Mete Han, yurdumuz Türkistan, neslimiz Genç Osman’dır. Türk çocuğu her güçlüğü aşabilecek inanca sahiptir çünkü Atatürk’ün de ifade ettiği üzere muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Bunu Antep’te 14 yaşında toprağa düşen Şehit Kamil’in şehadetinde, Çukurova’yı Fransız’a dar eden Osman’ın ferasetinde, Trabzon’da teröristlere göğsünü siper eden Eren Bülbül’ün cesaretinde gördük. Böylesi bir damardan beslenen neslin, devletimizi kaim kılacağına olan inancım tamdır.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha minnetle yâd ederek, aziz Türk milletinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, Meclisimizin açılışının 102. yılının milletimize, devletimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.”

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete