Cumartesi, Mart 2, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriEtkinlikler Şehri Sındırgı’da Mayıs Dolu Dolu Geçecek

Etkinlikler Şehri Sındırgı’da Mayıs Dolu Dolu Geçecek

-

Balıkesir’in doğal güzellikleri, termal kaynakları ile parlayan ilçesi doğal şehir Sındırgı birçok farklı alanda gerçekleştirdiği etkinlikler ile göz dolduruyor. Doğal güzellikleri ile birçok farklı alanda, spor, sanat, kültür aktivitelerine ev sahipliği yapan Sındırgı’da birçok alanda ilkler gerçekleştiriliyor.

Ata sporlarından, doğa sporlarına kadar birçok alanda ilklerin adresi Sındırgı Uluslararası organizasyonlarda da adından sıkça söz ettiriyor. Balıkesir Büyükşehir belediyesi, Sındırgı Belediyesi ve kamu kurumlarının işbirliğinin yanı sıra ilçe halkı da yapılan tüm aktivitelerde aktif rol alıyor. Esnafından vatandaşına kadar herkes taşın altına elini sokuyor.

2022 yılı da termal ve kültür turizminin yanı sıra etkinlik turizminin de canlanacağı bir yıl oluyor. Ata sporlarının yaşatıldığı etkinliklerden, kültürel ve doğa etkinliklerine kadar birçok alanda yapılacak etkinliklerle yılın her ayı dolu dolu geçecek. Bu kapsamda etkinliklerin yanı sıra etkinlik merkezlerinin çoğaltılması adına da çalışmalar devam ediyor.

Avcılık sporu ile uğraşanların katılacağı 19 Mayıs Tek Kurşun Atış yarışması, 35 ülkeden 100’e yakın sporcunun katılacağı 20-22 Mayıs Uluslararası Sındırgı Akıncı Toyu Atlı Okçuluk yarışması, doğaseverlerin buluşacağı 27-29 Mayıs Yaylabayır Kamp Karavan Festivali, gökyüzü meraklılarının Marmara bölgesinin en karanlık yeri Sarıcaova’da buluşacağı 28 – 31 Temmuz Gökyüzü Gözlem Şenliği, ata sporu ciritlerin yaşatılacağı 20-21 Ağustos Atlı Cirit Federasyon müsabakaları, Dünya’nın çeşitli ülkelerinden sanatçıların katıldığı ve özellikle el sanatlarının yer aldığı 2-4 Eylül Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri, ata sporu güreşlerin yaşatılacağı Kırkpınar başpehlivanlarının buluşacağı 19 Eylül Yağcıbedir Yağlı güreşleri, doğaseverlerin ve offroad tutkunlarının katılacağı 7 Ekim 2. Kamp, Karavan ve OFFROAD Festivali 2022 yılının merak uyandıran etkinlikleri arasında yer alacak. Bu etkinliklerin yanı sıra konserler, söyleşiler vb. programlarla 2022 yılı Sındırgı’da etkinlikler yılı olacak.

Dünyanın En Büyük Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması Sındırgı’ da Yapılacak

Sındırgı Belediyesi Geleneksel Spor Dalları ve ata sporlarının yaşatılması adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yeni yapılan Geleneksel Spor Dalları Merkezi de 20-22 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilecek Sındırgı Akıncı Toyu Uluslararası Atlı Okçuluk Müsabakalarına hazırlanıyor.

Ciritten, güreşe kadar her alanda ata sporunun farklı aktivitelerle yaşatıldığı Sındırgı ilçesinde spor alanlarının da geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Özellikle geleneksel spor dallarının yaşatılması, ulusal ve uluslararası müsabakaların Sındırgı ilçesinde yapılasını sağlamak adına Kocakonak mahallesinde Geleneksel Spor Dalları Merkezi inşası devam ediyor. SPOR TOTO, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile içerisinde cirit sahası, atlı okçuluk sahası, güreş sahası, ona çadırları, eğitim merkezi ve alternatif sosyal donatıların yer alacağı Sındırgı Geleneksel Türk Spor Dalları Merkezinde çalışmalar tamamlandı. 20 Mayıs 14.30’da açılış töreni gerçekleştirilecek. Yarışmalar ise 20-22 Mayıs tarihlerinde 09.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Tesisin Mayıs ayına kadar tamamlanarak 20-22 Mayıs 2022 tarihinde 36 ayrı ülkeden sporcunun katılımı ile gerçekleştirilecek Uluslararası Atlı Okçuluk Müsabakaları ile açılması planlanıyor. Dünyaca ünlü Okçuluk sporcusu ve eğitmeni Mihai Cozmei tarafından çeşitli eğitimler veriliyor. Farklı ülkelerden birçok sporcu eğitimler için Sındırgı’da bulunuyor.

Doğal Şehir Sındırgı’nın her alanda var olduğunu ve Geleneksel Spor Dallarının da parmakla gösterilen bir merkezi olacağını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Gençlik ve Spor Bakanımız Sn. Mehmet Kasapoğlu’nun destekleri ile panayır yeri olarak bildiğimiz yerde, yıllar boyunca güreş ve cirit yaptığımız alanda şimdi tamamen bu sporları bir araya toplamak, Etnospor olarak da Sındırgı’nın adını duyurmak istiyoruz. Zaten halkımızda teveccüh var. Kadınlarımız buraya geliyorlar. Ata binen kadın erkek hepsi burada mevcut. Kırka yakın atımız da var. Üç tane de atlı cirit spor kulübümüz var. Bu tür geleneklerimizin Dünya spor arenasında yer edinebilmesi için böyle bir gayretli çalışmamız var. Sındırgı birliyorsunuz ki Türkiye’nin tek yağlı güreş müzesine sahip. Şimdide inşallah bütün bu organizasyonları, tek bir yerde bu alanda topluyoruz. Bu maksatla burada yaptığımız çalışmalar sona geldi. 20-22 Mayıs tarihlerinde Dünyanın 36 ülkesinden yarışmacıların olacağı bir müsabakamız var. Dünya geneleinde Sındırgı Atlı Okuçuluk yarışmasını yapıyoruz. Özel insanlar gelecek harika bir yarışma olacak. Amerikadan da Malezyadan da katılımcılar var. İnşallah Sındırgı’yı Balıkesir’in ve Türkiye’nin Etnosporların yapıldığı, Geleneksel Türk sporlarının bir merkezi haline dönüştürmek, en büyük idealimiz. ” Dedi.

Doğa Severler Sındırgı’da Buluşacak
27-29 Mayıs Yaylabayır Kamp Karavan festivali ve 7-10 Ekim Sındırgı Kamp Karavan ve OffRoad festivali ile eşsiz doğası ile doğal şehir Sındırgı doğaseverleri ağırlayacak. Konserler, yarışmalar, DJ gösterileri vb. aktivitelerle süslenecek festivallere 10 binin üzerinde katılımcı bekleniyor.

Sındırgı’da kültür ve sanatın buluştuğu ve bu yıl 22. Si gerçekleşecek Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat günleri ile başlayan etkinliklerin yapılan tanıtım çalışmaları ve turizm yatırımları ile yılın her ayına farklı bir etkinlik olarak yayıldığını belirten Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ Doğal şehir Sındırgı her alanda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 2022 yılı Sındırgı’da etkinlikler yılı olacak. Birbirinden farklı ulusal ve uluslararası etkinliklerle doğal şehir Sındırgı bir milyonun üzerinden ziyaretçiyi ağılayacak. Doğayı ve doğallığı, enerji dolu olmayı seviyoruz. Esnaflarımız ve halkımızda etkinliklerimizi sahipleniyor. El birliği ile etkinliklerle dolu, halkımızın ve katılımcıların mutlu olduğu, ekonomik kazancımızın da arttığı bir yıl geçireceğiz. Termal tesislerimiz yüzde yüze yakın doluluk oranında, etkinliklerle şehirde bir sirkülasyon da oluyor. Bu da herkesi mutlu ediyor. Doğa ve doğallık dediğimizde nasıl herkesin aklında doğal şehir Sındırgı var, Türkiye’de muhteşem etkinlikler nerde yapılır dendiğinde de herkesin aklında yine Sındırgı olacak. Her alanda bizlere destek olan Balıkesir Büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz’a, bakanlarımıza, milletvekillerimize, etkinliklerimizi birlikte gerçekleştirdiğimiz belediye personelime, STK’larımıza, halkımıza ve esnaflarımız, etkinliklerimizin finansmanını sağlayan sponsorlarımıza sonsuz teşekkürler. Doğa ve doğallığı ile doğal şehir Sındırgı sizleri bekliyor.” Dedi.

- Advertisment -