Pazartesi, Haziran 24, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriDİSK/GENEL-İŞ’TE HÜSEYİN OVALI ÜÇÜNCÜ KEZ SEÇİLDİ

DİSK/GENEL-İŞ’TE HÜSEYİN OVALI ÜÇÜNCÜ KEZ SEÇİLDİ

-

DİSK/Genel-İş Sendikası Balıkesir Şubesi’nin 8. Olağan Genel Kurulu’nda üçüncü kez seçilen mevcut Başkan Hüseyin Ovalı güven tazeledi.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şubesi’nin 8. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Divan Başkanlığı’na Genel-İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Divan Üyelikleri’ne Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak ile  Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan seçildi.

Denetim kurulu ve faaliyet raporları okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Tek liste ile gidilen seçimlerde mevcut Başkan Hüseyin Ovalı, kullanılan 138 oyun 137’sini alarak yeniden Şube Başkanı seçildi. 1 oy ise boş çıktı.

Hüseyin Ovalı, başkanlığında ki Genel-İş yönetin kurulu şu isimlerden oluştu; Serkan Ünlü, Osman Uğur Mamuk, Metin Özbinici, Mehmet Etiz.

Genel Kurula CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ile önceki İl Başkanı Serkan Sarı’da katıldı.

Üçüncü kez seçilerek güven tazeleyen Başkan Hüseyin Ovalı, tüm üyelere teşekkür etti. Başkan Ovalı konuşmasında şöyle dedi;

“Dünyada sermaye en güzel meyvelerini bizim ülkemizde, bizim işyerlerimizde, bizim emekçimizin alın teri üzerinden kazanmaktadır. Dolayısıyla dünya ülkeleri arasında emeğin değerinin en düşük gelir tabloları içinde maalesef bizim ülkemiz ön sıralarda yerini almaktadır. Bu anlamda ülkemizde emeğin kar pastasından aldığı pay da git gide azalmış son yıllarda %24 lük dileme gerilemiştir. Sermayenin lehine çıkarılan kanunlarla işçinin ve emekçinin çalışma şartları ve hakları gün geçtikçe tırpanlanmaktadır. Sermaye özgürce dünyanın her yerinde dolaşarak globalleşerek emek sınıfının kanını emmektedir. Ve oluşan kötü ekonomik tablonun yükünü ve sorumluluğunu ise yine biz emek sınıfının üzerine bırakmaktadır. Her geçen gün yükselen enflasyonla kemerlerimiz biraz daha sıkılmaya çalışılmakta, patronların daha çok kar, daha fazla hizmet hırsıyla güvencesiz, kuralsız çalışma şartları ve dayatmaları çalışma hayatı içinde olağanlaşmış, bu durum her yerde ve gün geçtikçe de artarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir.

 Bugün emek sınıfında örgütlü, örgütsüz,  çalışan, emekli herkesin cebi, emeği, sofrasına götüreceği ekmeği, eti, çorbası, tası, tenceresi, çoluğuna çocuğuna okula giderken vereceği harçlığı gasp edilen her işçinin, üyemiz olsun olmasın her işçinin sorumluluğu Türkiye’miz de disk in olduğu gibi Balıkesir’imizde de Genel-İş Sendikamızın omuzları üzerindedir.

 İş dünyası ne zaman toplansa deklarasyon anlamına gelen açıklamalar yapıyor. Mesela; işçinin kıdem tazminatı yüktür diye biliyorlar. Yine kıdem tazminatını memur ve emekli artışlarının altında tutabiliyorlar. Ama biliyoruz ki bu kıdem tazminatı yüktür vesvesesinin altında kasanın tamtakır kuru bakır olması yatmaktadır. Sonra yine buradan soruyorum 1960 yılından beri iş hukukumuzda yeri olan kıdem tazminatı kime göre neye göre yüktür. DİSK Genel Başkanımızın da söylediği gibi kıdem tazminatı kırmızıçizgimizdir. O kıdem tazminatı işçi çocukların geleceğidir. Öyle bir geleceğidir ki, biz işçilerin çocuklarının patronlara köle olmaması için koruyacağımız asla vazgeçemeyeceğimiz bir kaledir. Çocuklarımız için kıdem tazminatından vazgeçmeyeceğiz, çocuklarımızın geleceği için vazgeçmeyeceğiz.

Açıkçası sermaye son model arabalarla, özel uçaklarla gezecek. Sermaye sahiplerinin evlatları özel üniversitelerde eğitim alacak amma iş, bize emekçilere gelince taleplerimiz olmayacak. Yeki biz ne istiyoruz temel insan hakkı olan, insan onuruna yakışır bir ücret talep ediyoruz, sağlıklı koşullarda çalışma ve insanca yaşamak istiyoruz.  Hatta işçi ve emekçi çocuklarının yoksulluğa, bununla beraber köleliğe layık görülmesini istemiyoruz.  O patron çocukları kadar güzel çocuklarımıza, en az patronların çocukları kadar masum çocuklarımıza, o evladımızın ailesinden babalarından annelerinden istediklerini karşılatacağız. Dün bu konuda nasıl çalıştıysak yarında öyle çalışacağız.

Her zaman söylediğimiz gibi DİSK ve Genel-İş kurulduğu günden bugüne rüzgâr ne taraftan eserse essin, şartlar ne kadar ağır olursa olsun. İster üyemiz olsun, ister olmasın, emek adına söyleyecek bir sözü olmuştur. Bugün ülkemizde yaşanan iş cinayetleri, yoksulluk, anti-demokratik uygulamalar, sendikal mücadeleye karşı olan tutum ve saldırılar, haksız ve hukuksuz işten çıkarmalar karşısında da susmamakta emeğin ve emekçinin hakkını savunmaktadır. 

Sendikal mücadelemiz sizlerin desteği ve verdiğiniz omuzlarla Balıkesir ilinde bir yer bulmuştur. Bu emek hepimizin, siz değerli kardeşlerimizindir. Hedeflerimiz vardır. Hedefimiz emek ve ekmek davasıdır. Bu dava içerisinde, güçlü emekçileri, güçlü Balıkesir işçilerini, güçlü bir Türkiye barındırmaktadır. Biliyorum bu hedefler sadece benim değil bu salonda bulunan tüm siz değerli kardeşlerim ve yol arkadaşlarımızın bizden beklentileridir. Dün olduğu gibi DİSK’in gölgesinde sizlerden aldığımız güçle birlikte arkada bıraktığımız çalışmalarımızla genel kurulumuzun karşısına çıkıyoruz.

Bizlerde diğer insanız. Aynı bu salonda olan siz değerli kardeşlerimiz gibi insan olmamızdan dolayı eksiklerimiz olmuş olabilir. Geçmiş 2 dönemin tecrübesi ile eksiklerimizi tamamlayarak üyelerimizin haklarını, tenceredeki aşını, ücretini geliştirmek için bu güne kadar hep birlikte yaptığımız mücadelelerimizi daha da fazlalaştıracağız. İşin içine girdiğimiz her gün sorumluluklarımız da artıyor. Öyle ki şubeyi devraldığımızda 6,5 sene önce 450’lerde olan üye sayımız günümüzde 2500’lere ulaşmıştır. Bu sebeple de insanların sorumluluğunu aldığımızı hissettiğimiz her yeni günde dünyaya bakışınızda beraberinde değişiyor. Öncelikleriniz de emek etrafında evriliyor. Hatta attığınız atacağınız bir imza ile insanlarınızın haklarının gelişeceğini bilinci ile hareket etmek için bütün duyarlı davranışları sergiliyorsunuz. 

Önümüzdeki dönemde de bu dönemde olduğu gibi şube temsilciler kurulunda görüşülmeden hiçbir çalışma içinde olmayacağız. Ne yapacaksak öncelikle şube temsilciler kurulunda siz değerli yöneticilerimizin görüşlerine sunacağız. Yöneticilerimizin olurunu alacağız. Sorumluluğu ve işi paylaştırarak çalışmaya devam edeceğiz. Geride bıraktığımız dönemde yaptığımız tüm etkinlikleri yeni dönemde de geliştirerek yapacağız. Şubemizde Allah’ın izni ile de örgütlenmemize devam edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda şubemizin üye sayısını sizlerin de katkılarıyla 3000’in üzerine çıkaracağız. Dostlarım yolumuz uzun. Yolumuz emek yolu, yolumuz kardeşlik yolu, yolumuz yoldaşlık yolu. Yürüdüğümüz bu yolda sizlere karşı olan sorumluluklarımızı da asla unutmadık, bundan sonrada unutmayacağız. Hiç kimseyi ötekileştirmeden hep birlikte herkesi kucaklayarak yapıcı, sorun çözen bir tutumla Balıkesir ilimizde emek sınıfına ışık olmaya, iz olmaya sizlerle birlikte devam edeceğiz.

Hepimizin birlikte yaşadığı pandemi günlerinde bile duracak bir dakika vaktimiz olmadı. Gündemimiz elimizden geldiğince toplu sözleşmeler, toplu sözleşmelerin uygulanması oldu. Bildiğiniz üzere pandemi sürecinde Balıkesir’de örgütlü olmadığımız birçok belediye de kısa çalışma ile düşük ücret uygulandı. Biz ise bilinçli bir şekilde hiçbir üyemizi kısa çalışma ödeneği ile çalıştırtmadık. Ayrıca zaman içerisinde örgütlü olduğumuz şirketlerde Manyas hariç inşallah orayı da bu dönem haftalık 40 saat çalışma süresine düşüreceğiz. Tüm şirketlerimizin haftalık çalışma saatlerini 40 saate düşürdük. Şirket işçisi arkadaşlarımızın kadro meselesini tüm ekibimiz ile birlikte en büyük meselemiz haline getirerek ülkemizde bu konuda en çok basın açıklaması ve etkinlik yapan şubelerden birisi olduk. Bugün itibariyle DİSK Genel İş’in yaptığı eylemler ile şirket işçimize zorunlu emekliye sevk kaldırıldı. Tüm yüreğimle inanıyorum. Genel merkezimize bağlı olarak gerçekleştirdiğimiz basın açıklamamaları ile 52 günlük ilave tediye ve anamızın ak sütü gibi helal olan şirket işçisine kadro hakkını da birlikte alarak hep birlikte kutlayacağız.  Hem alanlarda bizlerin mücadelesi ile hem de yaklaşan seçim koşulları nedeniyle de bu konu önümüzdeki günlerde daha güçlü bir şekilde ülke gündemine düşecek. Bizde şube olarak sürekli alanda olmaya kadro ve ilave tediye hakkını sıcak tutmaya devam edeceğiz. Diğer bir gündemimiz ise elimizde ki toplu iş sözleşmeleridir. bildiniz üzere taslaklarımızı üyelerimizle yapıyor şartlar ne olursa olsun toplu sözleşme sürelerini 1 yılla sınırlı tutuyoruz. Şu an elimizde bulunan toplu sözleşmelerin ücret maddeleri görüşülmek üzere geriye kalmıştır. Onları da ülkemizin gerçekleri doğrultusunda temsilciliklerimiz ile birlikte bitirip üyelerimizin onayına sunacağız.

Güzel günler göreceğimize olan inancımızı asla yitirmeyeceğiz,  8. Olağan genel kurulumuz hayırlı olsun.  Yaşasın işçiler, yaşasın DİSK, yaşasın Genel-İş Sendikası!!!”

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete