Çarşamba, Şubat 21, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaÇevreGençler, Kazdağları'nda "Fetih 1453" yürüyüşü yaptı

Gençler, Kazdağları’nda “Fetih 1453” yürüyüşü yaptı

-

Balıkesir’in Edremit ilçesinde gerçekleştirilen “Fetih 1453” yürüyüşüne katılan 39 genç, İstanbul’un fethinde kullanılan Göknar ağaçlarını yakından tanıma fırsatı buldu.

Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Konseyi işbirliği ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü Kazdağları Milli Parklar Şefliğinin desteği ile gerçekleştirilen proje çerçevesinde 39 genç Kazdağları’nda endemik bir tür olan ve İstanbul’un fethinde büyük rol oynayan Göknar ağaçlarını yakından tanımak için doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Kazdağı Milli Parkı Tozlu Yaylası Mevkisinde yaklaşık 6 kilometrelik bir parkurda yürüyüş gerçekleştiren gençler, Kazdağı Göknar’larının bulunduğu alana ulaştı.

Projenin ve doğa yürüyüşünün danışmanlığını yapan Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Satıl, burada yürüyüşe katılan gençlere Kazdağları’na özgü endemik bir tür olan Göknar hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Fatih Satıl: “Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Konseyi işbirliğinde yapılan Fetih 1453 Doğa yürüyüşüdür. Bu projeyi ilk defa bu sene gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da geleneksel olarak devam etmesini istiyoruz. Amacımız İstanbul’un fethinde rolü olan bu Kazdağı Göknarı’nın, yine İstanbul’u fetheden Fatih’in yaşındaki gençlerle birlikte ağacı yerinde görmek, tanıtmak, mitolojisini, hikayesini, tarihsel özelliklerini anlatmak amacıyla bu geziyi düzenledik. Gençlere Kaz Dağı köklerinin biyolojik özelliklerinden bahsedildi, mitolojik değerinden bahsedildi. Ayrıca Osmanlı tarihinde ve İstanbul’un fethinde ki rolünden bahsedildi. Ağacın özelliklerinden detaylı olarak bilgiler verdik. Göknar Daha çok burada da gördüğünüz gibi Kaz Dağı’nın kuzeye bakan bin metrenin üzerinde, 1000 -1400 metreleri arasında doğal yayılışı olan bir ağaç türümüzdür. Tabii dekoratif bir özelliği vardır. Kendine has kokusuyla yukarıya göğe bakan kozalakları ile ve yeşil açık tonlarda yapraklarının rengiyle insanların dikkatini çekiyor. Bu nedenlede peyzaj özelliği olan dekoratif bir ağacımızdır.” diye konuştu.

İsa Aydemir: “Bugün Kazdağı gezisinde yeni bir ağaç gördüm. Kendi adıma söyleyeyim Göknar ağacını gördüm. Göknar ağacı. İstanbul’un fethinde kullanılan kızaklar da kullanılan ağaçmış. Açıkçası bunu görmek, bunu bu programda görmek, Fetih 1453 programında görmek gerçekten benim için büyük bir önem taşıyor. Göknar ağaçları dışarıdan gördüğü gibi gerçekten çok güzel görünümde ağaçlar.” dedi.

- Advertisment -