Çarşamba, Haziran 19, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriEDREMİTLİLER İL OLMAK İÇİN TOPLANDI... ODA BAŞKANI TOPLANTIYI NEDEN TERK ETTİ?

EDREMİTLİLER İL OLMAK İÇİN TOPLANDI… ODA BAŞKANI TOPLANTIYI NEDEN TERK ETTİ?

-

Edremit’in il olması için izlenecek yol haritasının belirlenmesi için Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda ziraat odası başkanı Ali Yılmaz Diker ile belediye başkanı Selman Hasan Arslan arasında yaşanan kısa süreli tartışma gündeme damgasını vurdu.

Edremit Belediyesi’nin öncülüğünde Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde Edremit’in il olması için gündem toplantısı gerçekleştirildi. Yeni yüzyılda 100 il önerisi için Edremit de hazırlıklara başladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları sonrası gündeme gelen 19 ilçenin il olması konusunda Edremit harekete geçti. 19 yeni il önerisi için belirlenen 100 bin nüfus, il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olması gibi 8 kriteri büyük ölçüde karşılayan Edremit’te il olma beklentisi artıyor.

Bu kapsamda Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan başkanlığında Şükrü Tunar Merkezi’nde toplanan temsilciler; Edremit Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, Edremit Ticaret Borsası Başkanı Tarkan Denizer, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayati Seçen, Eroğlan Mahalle Muhtarı ve Edremit Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Uysal ile birlikte gündemi değerlendirdi.

Katılımcılara da söz verilerek görüş ve öneriler dinlendi. Katılanlar ve temsilciler karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Edremit bütün altyapısıyla, ulaşımıyla, coğrafyasıyla, doğal ve kültürel değerleriyle, stratejik konumuyla il olmayı hak ediyor. Artık Edremit’in giderek büyüyen 200 binleri aşan nüfusuyla çok ciddi sorunları olduğunu da görüyoruz. Başta asayiş çok ciddi bir sorun. Burada ağır ceza yok. İl olsa bunların daha etkin hale geleceğini düşünüyoruz. Yönetilemeyecek hale gelecek bu sistemde nüfus giderek artıyor. Nüfusu en çok artan merkezin dışında en büyük ilçeyiz. 43 kilometre sahilimiz var. Midilli’ye kapımız var. Küçükkuyu’dan bu yana Ege’nin başladığı yer. Müthiş bir coğrafyamız ve mitolojimiz var. Hakikaten her türlü şekilde burası il olmayı hak ediyor.” diye konuştu.

ZİRAAT ODASI BAŞKANI DİKET TOPLANTIYI TERK ETTİ

Edremit’İn il olması amacıyla yol haritasının belirlenmesi için yapılan toplantıda Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, konuşması esnasında sözünün belediye başkanı Selman Hasan Arslan tarafından kesilmesi üzerine salonu terk etti.

Diker Edremit’in il olmasının bölge için faydalı olacağını belirterek başladığı konuşmasında belediyenin ilçenin taşınmazlarının satmasını gündeme getirmesini dile getirmesi üzerine başkan Arslan, Diker’in konuşmasını böldü.

Diker; “Edremit il olmalı ancak, il olurken de belediyenin mallarının satılmadan olunması gerekiyor.” dedi.

Bunun üzerine kısa süreli karşılıklı tartışmanın ardından Diker, toplantıyı terk ederek bakan Arslan’ı protesto etti.

AK PARTİLİ TUNA “KOMŞU İLÇELERLE GÖRÜŞÜLSÜN”

Toplantıda konuşan Edremit Belediyesinin Ak Partili Meclis Üyesi ve Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü Murat Tuna, Edremit’in il olması için komşu belediye başkanları ile görüşülmesinin faydalı olacağını söyledi.

Edremitlilerin bu konuya ilgi göstermediğini belirten Tuna konuşmasında: “Komşu ilçelerin tamamını buna dahil etmeliyiz. Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Havran ilçelerimizin bu konuya müdahil olmaları lazım.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya muhtarlar, meclis üyeleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılım sağladı. Toplantılar bayram tatilinin ardından daha geniş kapsamlı olarak devam edeceği bildirildi.

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete