Salı, Mayıs 28, 2024
Semercioglu Zeytincilik
Ana SayfaEditörün SeçtikleriFransa’dan yola çıkan Aysan, 3500 kilometre pedal bastı

Fransa’dan yola çıkan Aysan, 3500 kilometre pedal bastı

-

TürkiyeCumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla 45 gün önce Fransa’nın Mulhouse kentinden bisikletiyle yola çıkarak  11 ülkeyi geçip 3500 kilometre kateden 55 yaşındaki Bekir Aysan, Balıkesir’in Edremit ilçesine geldi.

Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Türkiye’de karşılamak isteyen Bekir Aysan, 11 ülkeyi bisikletiyle geçerek katettiği 3500 kilometrenin sonunda memleket Edremit’e ulaştı.

Kazdağları’nın eşsiz manzaraları arasından geçen Aysan zaman zaman yolda durup çevrenin fotoğraflarını da çekti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde ilçeye ulaşan Aysan’ı Edremit Şehit Hamdibey Meydanı’nda ilçe Kaymakamı Ahmet Odabaş, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin ve törene katılan protokol mensupları karşıladı.

Aysan, bisikletinde takılı olan ve Fransa’dan getirdiği TürkBayrağını kaymakam Ahmet Odabaş’a hediye etti. Kaymakam Odabaş ise Aysan’a Türk Bayrağı armağan ederek kendisini bu denli bir önemli günde bu anlamlı etkinliğe imza atmasından dolayı tebrik etti.

Aysan TRT muhabirine yaptığı açıklamada: “Bu yolculuk şimdi 45 gün önce başladı. 3500 kilometre sürdü. Ne şekilde? bisikletle.  Neden bisiklet? ben çevreci olduğum için doğamızı kirletmemek amacıyla temiz olmasını istedim. Fotoğraf, video çekimi yapıp bir sergi hazırlamak  istiyorum şimdi.  Bütün yaşadığım hikayeleri bir kitap içinde bulunacak ve gelme tarihim şansımıza çok güzel bir şekilde cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlama zamanına denk geldi. Edremit’e girişimi bu şekilde yapacağım. Bu iş benim için kolay bir iş olmadı güç icap etti. Bu güç nereden geldi? Türklüğümüzden geldi. İçimizdeki benim içimdeki ülkeme ulaşma gururu ve sevgisiyle oldu. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak için 3500 km pedal bastım ve buraya vardım. “ diye konuştu.

RÖP  – Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin: “Sporcumuz Bekir aysan Fransa’da yaşıyor kendisi cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü için Fransa’dan bisikletle yola çıktı 3500 km yol yaptı 11 ülkeye geçti ve en sonunda memlekete Edremit’e geldi.Bbiz de onu burada çok büyük bir coşkuyla karşıladık. Edremit Ticaret Odası olarak kendisine sponsor olduk. Belediyemize ve Sayın kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu önemli günde çok önemli bir maratonu tamamlayarak gelen sporcumuz Bekir Aysan’ı tebrik ediyoruz. Sonsuza kadar Cumhuriyet yaşayacak. Yaşasın Cumhuriyet. Edremit Ticaret Odası olarak cumhuriyetimizin her zaman bekçiyiz.” dedi.

<<<<<<<<<

Cumhuriyet’in 100. yılı için Fransa’dan bisikletle yola çıkan akademisyen Türkiye’ye ulaştı

– Bisikletiyle 45 gün önce Fransa’nın Mulhouse kentinden yola çıkan Bekir Aysan, Balıkesir’in Edremit ilçesine geldi.

BALIKESİR (AA) – Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Türkiye’de karşılamak isteyen Bekir Aysan, bisikletiyle 11 ülkeyi geçerek katettiği 3 bin 500 kilometrenin sonunda memleketi Balıkesir’in Edremit ilçesine ulaştı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni sırasında ilçeye ulaşan Aysan’ı, Edremit Şehit Hamdibey Meydanı’nda Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin karşıladı.

Aysan, bisikletinde takılı olan ve Fransa’dan getirdiği Türk bayrağını kaymakam Ahmet Odabaş’a hediye etti. Kaymakam Odabaş da Aysan’a Türk bayrağı armağan ederek kendisini önemli günde bu anlamlı etkinliğe imza atmasından dolayı tebrik etti.

Amatör sporcu Aysan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa’nın Mulhouse kentinden, Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamak amacıyla 45 gün önce yola çıktığını söyledi.

Aysan, “Yolculuk 45 gün önce başladı şu an 3 bin 500 kilometre oldu. Şansımıza tam bu güzel tarihimize denk geldi.” dedi.

55 yaşında olduğunu ifade eden Aysan, şöyle konuştu:

“Boş zamanım vardı, bunu nasıl değerlendirebileceğimi düşündüm. Başta motosikletle gelmeyi düşünüyordum Fransa’dan Türkiye’ye ancak çevreci olduğum için, doğaya bayağı düşkün olduğum için bunu temiz bir şekilde yapmak istedim. Bu nedenle bisikletle gelmeye karar verdim. Yani hiçbir hava kirliği olmadan bu şekilde yola çıkmayı düşündüm.”

Strasbourg Üniversitesi’nde 3D film sanat bölümünde akademisyen olarak görev yapan, Aysan, “Fotoğrafçıyım aynı zamanda. Kamerayla ve fotoğraf makinesiyle, dron ile yolculuğum boyunca çekim yaptım, sergi hazırlamayı düşünüyorum. Aynı zamanda da bütün yaşadıklarımı, karşılaştığım kişileri ve hikayeleri bir kitap şeklinde hazırlıyorum ve bu şekilde bunları anlatıp paylaşmak istiyorum.” diye konuştu.

Edremit Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin de şunları kaydetti:

“Edremit Ticaret Odası olarak kendisine sponsor olduk. Belediyemize ve Sayın Kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu önemli günde çok önemli bir maratonu tamamlayarak gelen sporcumuz Bekir Aysan’ı tebrik ediyoruz. Sonsuza kadar cumhuriyet yaşayacak. Yaşasın Cumhuriyet. Edremit Ticaret Odası olarak Cumhuriyet’imizin her zaman bekçiyiz.”

- Advertisment - YURT LOJİSTİK Gazete